Prvé žiačky zo Žiaru nad Hronom na praxi v Nemecku

Uverejnené: pondelok, 27. október 2014

V dňoch od 20.9. do 28.9.2014 sme sa prvýkrát zúčastnili odbornej praxe v Nemecku v detskom domove v Harkerrode. Naším hlavným poslaním bolo oboznámiť sa s fungovaním výchovy a vzdelávania v detskom domove. Okrem pozorovania bolo našou úlohou hrať sa s deťmi , pomáhať im s domácimi úlohami , so samoobslužnými činnosťami – podľa veku detí.
Kým deti boli v školách a v materských školách v dopoludňajších hodinách, my sme navštívili ďalšie dva detské domovy v blízkom okolí.

Jeden z nich bol detský domov rodinného charakteru, kde býva 8 detí so svojimi vychovávateľkami. V tomto detskom domove sme sa cítili skutočne ako doma alebo u starkej.
Druhý detský domov bol klasický detský domov internátneho charakteru.
Voľný čas sme trávili rôzne - na nákupoch v Magdeburgu , na výstave plazov v Hattstate v sprievode detí z domova.
Keď sa deti vrátili zo škôl a MŠ domov, spravili sme si s deťmi domáce úlohy a potom sme sa s deťmi hrali vonku. Skákali na trampolíne, jazdili na štvorkolkách, .... pred večerou sme si spravili každý deň okienko nemeckého a slovenského jazyka, kde sme sa vzájomne učili – my sme sa od detí učili nemecký jazyk a deti od nás sa učili rozprávať po slovensky.
Posledný deň nášho pobytu sme so všetkými deťmi navštívili ZOO s rôznymi exotickými zvieratami.
Z praxe sme si odniesli veľa zážitkov, skúseností a úsmevných situácií, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.